Історія

Лярш (з франц. «L’Arche» – Ковчег) був заснований 1964 року в м. Тролі, Франція відомим філософом та богословом Жаном Ваньє та отцем Томасом Філіпом. Вони запросили двох розумово неповносправних осіб Рафаеля Сімі та Філіпа Су жити разом з ними у дусі Євангелії та заповідей Ісуса.

 Із цієї першої спільноти, започаткованої у римо-католицькій традиції, постали інші, в різних країнах та віросповіданнях. На сьогодні в спільнотах Ляршу проживає понад 5000 осіб розумово неповносправних.

 

Львів – перше місто в Україні, де появилась спільнота «Лярш». Ще в 1992 році рух підтримки людей з особливими потребами започаткувала Зеня Кушпета - українка, яка народилася та виросла в Канаді, піаністка за професією, викладач університету. ЇЇ діяльність постійно була спрямована на надання реабілітаційної допомоги особам з розумовою неповносправністю: залучення волонтерів, проведення занять з праце- та арт-терапії, організація роботи. Результатом такої роботи стало створення у Львові навчально-реабілітаційного центру «Джерело»,  руху спільнот дружби та підтримки для осіб з розумовою неповносправністю, їхніх батьків і молоді «Віра і світло» та центр духовної підтримки для осіб з особливими потребами «Емаус».

У 1998 році було створено першу майстерню для осіб розумово неповносправних, що переросла в мережу 5 денних програм, які стали базою для заснування громадської організації «Спільнота «Ковчег» у 2004 році. У березні 2008 року спільнота увійшла до Міжнародної Федерації Ляршу.

Створення Ляршу завжди знаходило підтримку та отримало благословення Блаженнішого Патріарха Любомира.